בוריס דחוביץ: שחמט לאורך השנים

התפתחות השחמט – בוריס דחוביץ

במהלך השנים, השחמט התפשט ברחבי העולם ונהנה מגלי פופולריות אדירים. ללא ספק, המציאות משתקפת ברעיון שמקורו של השחמט הוא כעזר או תחליף למלחמה. זה נבע מהתפיסה שהשחמט הומצא כמשחק מלחמה ולכן, זו הדרך שבה צריך לבצעו. למעשה כדי לקבל תואר אבירות, זה עזר אם שיחקת משחק שחמט טוב.

בעוד ששחמט אולי מקורו כמשחק מלחמה, הוא נתפס כמשחק של אצולה וחינוך באירופה בשנות ה-1500. ניתן לראות כי מפעולות באירופה בסביבות שנת 1500 השחמט השתרש מאוד בחברה המערבית. בתוך האריסטוקרטיה האירופית, הרעיון מאחורי השחמט הפך לחצר מלכותית ולא לשדה קרב. עם זאת, הפופולריות של המשחק עזרה על ידי המטמון החברתי שלו: מערכת שחמט הייתה קשורה לעתים קרובות לעושר, ידע וכוח. כתוצאה מכך הפך אופנתי לאריסטוקרטים להחזיק מאסטרים בשחמט. למעשה, בתקופות קשות באירופה הפרוטסטנטית היו התקפות מסיביות על "רדיפות רשעות", אבל השחמט היה מוגן לעתים קרובות בעוד בילויים אחרים נדחו, מסביר בוריס דחוביץ.

כתוצאה מכך שחמט נחשב מזמן למבחן האולטימטיבי לפעילות אינטלקטואלית. יש הסבורים שבגלל הקושי והבולמוס שלו, השחמט הצטמצם במשיכה המסורתית שלו. עם זאת, רובם יסכימו שקהילת השחמט הייתה באופן מסורתי נאורה יותר מהחברה הגדולה יותר.

ייצור המוני של מערכות שחמט עזר להציג את השחמט למעמד הנמוך. העלות הנמוכה לייצור סט סטונטון אפשרה להמונים לרכוש סטים ועזרה לשוב ולהפוך את משחק השחמט לפופולארי. אבל שחמט הוא יותר מסתם משחק מיומנות. השחמט היווה תפנית בחינוך כאשר המורים ציינו שהתנהגות התלמידים השתפרה עם לימוד השחמט. כמה מעבר לשחמט ניתן להרחיב כישרון כזה הוא השאלה הגדולה הבאה.

כזה שעדיין מתווכחים היום. משחק שחמט באמצעות מחשב החל בתחילת שנות ה-50, כמעט ברגע שהמחשבים הפכו זמינים. כללי המשחק סיקרנו מוקדם מדעני המחשב-MIT כתבו את תוכנית השחמט הראשונה בשנת 1957. חלק מהמתכנתים מאמינים שעבודה על שחמט מחשב הובילה לטכניקות תוכנה חשובות שעדיין נמצאות בשימוש היום. הקסם העולמי לשחמט היה מדהים. נאמר שיש יותר ספרות המוקדשת לשחמט מאשר לכל שאר המשחקים גם יחד. כיום, שחמט משוחק ברחבי העולם עם משיכה בינלאומית.